А (клікніть, щоб дізнатись більше)

06.12.2022

Алмаз

06.12.2022

Дорогоцінний камінь, найтвердіший на Землі кристал: приміром, ним легко розрізати скло. Цікаво, що алмаз складається з вуглецю, як, наприклад, вугілля, і може згоріти у вогні. Алмази видобувають із природних родовищ. Зараз найбільше алмазів видобувають в африканській державі Ботсвана. Алмази навчились робити штучним шляхом із граніту.  

Алігатор

04.12.2022

 Вид крокодила із широкою і пласкою мордою. Алігатори водяться в Америці і Китаї. Вони зазвичай майже чорного кольору, але їхнє забарвлення залежить від води: чим більше в ній водоростей, тим зеленіший колір алігатора. Таким чином ці тварини пристосовуються до навколишнього середовища, щоб бути менш помітними. Алігатор можуть досягати до 5 м в довжину. Очі великих алігаторів відсвічуються у темряві червоним кольором. Полюють на невеликих тварин, яких можуть проковтнути за один раз. 

Александрійський маяк

04.12.2022

   Одне з семи чудес світу. Був побудований у ІІІ ст. до н. е. на острові Фарос у Середземному морі. Цей маяк простояв півтори тисячі років. Прожекторів тоді не було, і світло маяка створювалося полум'ям, що відбивалось величезними бронзовими дзеркалами. До ХІІ ст. маяк став непотрібним: бухта, у якій він стояв, настілки затягнулася мулом, що кораблі вже не могли входити в неї. 

Акула біла (кархародон)


А. біла
А. біла

Живе в усіх тропічних морях. Тримається поодинці. Зустрічається як у відкритому океані, так і поблизу узбережжя. Найбільша й найагресивніша з хижих акул. Довжина тіла — 6,4 м, маса — до 3,2 т.  Характерними ознаками кархародона є серпоподібний хвостовий плавець і великі (до 5 см) зуби, що мають трикутну форму. Живиться різними морськими тваринами, переважно рибою, нападає на птахів і ссавців. Основною здобиччю служать акули інших видів, тюлені, не відмовляється від падла. Кархародона справедливо називають найбільш небезпечною для людини акулою. Багатьма мовами цю рибу називають однаково — "акула-людожерка".  

Акула китова 


А. китова
А. китова

Поширена в усіх океанах. Віддає перевагу верхнім шарам води. Найбільша з риб, що нині живуть, може сягати 20 м завдовжки та маси 12-14 т. Характерна риса китової акули — дуже великі зяброві щілини. Живиться подібно до китів лише планктоном, зрідка дрібною рибою і кальмарами. Плаває з відкритим ротом, погойдуючи головою з боку в бік. Коли паща закривається, вода фільтрується крізь зяброві отвори. Численні (до 15 тис.) дрібні зуби служать для "замикання" здобичі в роті. Миролюбна риба, для людини безпечна. 

Акула котяча


А. котяча
А. котяча

Поширена в холодних і помірних морях. Віддає перевагу прибережному мілководдю. Котячі акули найчастіше яскраво забарвлені. Мають порівняно невеликі розміри — від 50 до 150 см завдовжки. Від інших акул їх легко відрізнити за відсутністю вусиків чи борозенок, що з'єднують ніздрі з ротом. Живиться переважно дрібними безхребетними, рідше — рибою. Самка відкладає на дно від 2 до 20 яєць, схованих у тверду рогову капсулу. Ембріони розвиваються протягом 9 місяців. 

Акула-молот


А. молот
А. молот

Живе у тропічних водах усіх океанів. Довжина звичайно від 3,5 до 4,5 м, маса — близько 450 кг. Форма голови цієї риби нагадує молот, звідси й походить назва родини. Поїдає донних безхребетних, рибу, кальмарів, скатів і навіть своїх дрібніших побратимів. Може бути небезпечною для людей, що купаються далеко від берега. Яйцеживородні. Самка (залежно від виду) народжує від 6 до 30-40 дитинчат завдовжки 45-50 см.  

Акула-нянька

Живе у прибережній зоні тропічних вод Тихого океану. Довжина — від 2,5 до 4 м, маса близько 150-170 кг. Живиться восьминогами, крабами, креветками, морськими їжаками та дрібною рибою. Як правило, акули-няньки безпечні для людини, якщо тільки вона сама не порушує "правил пристойності" й не провокує тварину на агресивну поведінку. Яйцеживородні. Самка виношує 26-28 ембріонів.

Aкула рифова


А. рифова
А. рифова

Належить до Кунячих акул. Довжина — до 2 м. Тривалість життя — близько 25 років. Цікава тим, що може довго лежати біля самісінького дна, годинами не рухаючись. Для відпочинку обирає затишні куточки та печери, у які повертається після полювання.


Ага


Ага
Ага

Одна з найбільших (до 25 см) отруйних жаб у Південній і Центральній Америці, харчується комахами, дрібними ящірками, пташенятами й тваринами розміром з мишу, веде нічний спосіб життя. Отрутою з аги стародавні воїни просочували наконечники стріл.

Агора


Агора (в наш час)
Агора (в наш час)

Базарна площа й місце для народних зборів у давньогрецьких містах, осередок суспільного життя. Навколо агори розташовувались храми, державні установи, майстерні й торговельні крамниці.

Адмірал 


Від нідерл. admiraal, від араб. амир аль бахр — "владика на морі", військове звання (чин) у військово-морських флотах. У категорії армійськовійськовослужбовців званню "адмірал" віповідає звання генерал-полковник.

Аеростат

Літальний апарат, легший за повітря. Звичайно акростатом називають повітряну кулю. Перша повітпяна куля була виготовлена у Франції наприкінці XVIII століття братами Монгольф'є. Аеростат наповнюють гарячим повітрям або газом, легшим за повітря (гелієм), унизу кріпиться спеціальний кошик ддя людей або вантажу. Зараз повітряні кулісудна використовують для збору данних про погоду й для повітроплавання. Їх роблять із синтетичних матеріалів, форма аеростатів найчастіше витягнута, сигароподібна. Аеростати з двигуном називають дирижаблями. 

Азія

         Найбільша частина світу (30% площі всієї суші), яка, однак, не є континентом, а утворює разом з Європою єдиний материк Євразію. Умовна межа, що відокремлює частини світу одна від одної, проходить уздовж Уральських гір. Береги Азії омиваються водами трьох океанів: Північного Льодовитого на півночі, Тихого на сході й Індійського на півдні. Рухаючись з півночі до півдня, ми потрапляємо в тундру з оленячими пасовищами, потім починають зустрічатися зарослі лісом дільниці, що переходять в глухі тайгові ліси, яуі змінюють лугові степи. Нижче із заходу на схід простягаються пустелі й напівпустелі. У самому серці Азії розташовуються гори Гімалаї й найвища вершина світу — Джомолунгма (Еверест). Ближче до екватора клімат знову змінюється: починається зона вологих тропічних лісів і саван. Азія — батьківщина великої кількості культурних рослин (у тому числі чаю, кави, прянощів і тютюну) і майже всіх свійских тварин.

Айсберг


         Величезна маса криги, що відкололася від льодовика, яка може плавати або "сидіти на мілині". Над поверхнею води виступає тільки невелика частина айсберга. Залежно від його форми підводна частина може бути в 7-9 разів більше надводної, що створює велику небезпеку для корабля: обігнувши видиму частину айсберга, він може зіштовхнутися із частиною, прихованою під водою. Саме це відбулося зі знаменитим океанським лайнером "Титанік" у 1912 р. Висота деяких айсбергів досягає 100 м над поверхнею води; один з найбільших мав 274 км і ширину 40 км.

Акваланг


=)
=)

         Від лат. aqua — "вода" і англ. lung — "легеня", автономний ранцевий апарат для дихання людини під водою повітрям, що автоматично подається з балонів, де воно знаходиться в стислому стані. Винайдений в 1943 р. французами Ж.-І. Кусто і Є. Ганьяном. Застосовується для занурення на глибину 40 м.

Акрополь

Акрополь (в наш час)
Акрополь (в наш час)

         «Верхнє місто» (від грец. akro — «верхній», polis — «місто») — укріплена частна міста, яка розташовувалась на. підвищенні і служила мешканцям захистом від небезпеки. Найвідоміший акропль страродавності — афінський, де були зведені храми богам і зберігалися міська скарбниця і озброєння.

Аксіома

Положення, прийняте без доказів, на віру очевидна істина.

Алебарда


Різновиди алебард
Різновиди алебард

         Холодна довга зброя на ратищі, що поєднувала спис, гак та сокиру і була пристосована як для уколів, так і для рублячих ударів. Алебарда перебувала на озбоєнні піхоти ряду європейських країн у XIV-XVI ст. У XVII — на початку XIX ст. використовувалася в Росії для озброєння царської охорони. Російська алебарда складалася із списа й сокири (нерідко двосторонньої). Пізні російські алебарди зовсім втратили спис і мали вигляд фігурної сокири на довгому держаку. У західноєвропейських алебард на обуху сокири часто робилися гаки для стягування із сідла супротивника.

Александр Македонський 

Александр Македонський (356-323 до н. е.)
Александр Македонський (356-323 до н. е.)

        Найбільш прославлений полководець античності, цар Македонії, що заснував гігантську імперію - найбільшу в стародавньому світі. Установивши свою владу у всій Греції, він завоював Персію, Сирію, Фінікію, Палестину, Єгипет, Середню Азію, Месопотамію й навіть поширив свій вплив на Індію. Македонський фактично став володарем всієї Азії. Грецький архітектор Стасикрат запропонував А. М. пе ретворити гору Афон у Фракії в гігантську статую імператора. На долоні лівої руки ця статуя тримала б ціле місто з десятитисячним населенням, а із правої руки мав випливати гірський потік, що впадає у море. Не проживши й 33 років, Александр Великий помер. Після його смерті імперія y і була розпалася.

Акули


Австралія

Материк у Південній півкулі земної кулі, а також незалежна держава (офіційна назва - Австралійський союз). Води Тихого океану омивають береги материка на сході, а Індійського - на заході і півдні. Відокремленість Австралії від інших материків привела до того, що тут збереглися такі флора і фауна, що не зустрічаються ніде більше на земній кулі, наприклад сумчасті тварини (кенгуру, вомбати, опосуми, мурахоїди, тушканчики, ведмідь-коала й ін.). Пізніше відкриття європейцями цього континенту дозволило деяким астралійським племенам зберегти свої стародавні звичаї та обряди, завдяки певним охоронним законам.

Аверс, реверс

Від франц. avers (лат. advrsus) "звернений обличчям" - лицьовий й від лат. reversus "зворотний" - зворотний бік монети, а також медалі. У наш час вважається аверсом той бік, на якому стоїть знак, що гарантує справжність монети (державний герб, державна емблема, герб або гербове зображення феодального роду, власника монетної регалії). При відсутності герба або символу аверсом вважається бік із зображенням монетного сеньйора (правителя, при якому була надрукована монета) або бік, де він названий або титулований. На лицьовому боці європейських монет новітнього часу звичайно поміщений символ республіки, якщо в країні республіканський лад, або портрет правителя, якщо це монархія. Але частіше на аверсі зображується герб держави, а на реверсі - номінал. 

Амфісбена

Лукан описує амфісбену як двоголову змію: «Страхітлива, із підведеною вгору подвійною головою амфісбена», але пізніше її вважають істотою, чиї дві голови знаходяться на різних частинах тіла. Очі їх, згідно з повір'ями, палають вогнем, а сама вона настільки гаряча, що розтоплює сніг. Такою її описує вже Пліній: із другою головою на кінці хвоста, «...ніби однієї голови мало, щоб випльовувати свою отруту». Одночасно й згадуються її лікувальні властивості.

«Ящур, що дві голови має (на обох кінцях тіла), звідки й назва, що значить «двосторонній», бо ж амфісбена, однією мордою за іншу вихопившись, наче колесо котитися може, досить жваво й у який завгодно бік. Як пише Лукан: «et gravis in geminum vergens capu t amphivena». Описана амфісбена також і Плінієм, який підкреслює її великі лікувальні властивості (як амулета чи талісмана). Вона - Геральдичний звір; на гербових щитах зустрічалися крилаті амфісбени, а також такі, у яких одна з голів - переважно задня - пташина».

Альп

У німецькому фольклорі дух-вампір; згідно з повір'ями, діти можуть стати альпом, якщо мати використовує магічні обряди з кінською гривою щоб позбавитися вагітності. Вважається, що в усіх своїх образах Альп носить капелюх. Він п'є кров, але віддає перевагу молока жінки.

Август Октавіан

Могутніший римський імператор, племінник і спадкоємець Юлія Цезаря. Колись словом «август» божественний називали те, що мало божественне походження. Привласнивши собі цей титул, імператор фактично дорівняв свою владу до божественної, пізніше на його честь у деяких мовах було названо восьмий місяць року. Саме на цей час правління Августа припадає народження Ісуса Христа.  

Абсолют

Від лат. absolutus - безумовний, незалежний. Поняття метафізики, що позначає те, що не піддане законам народження й смерті, становлення, а тому вічне, незмінне й досконале. Абсолют - це «позамежне» стосовно людської спроможності почуттєвого сприйняття. Поняття «абсолют» передбачає безумовне існування досконалої першооснови буття (Бог, дух, ідея, розум, слово і т.д.).

Абракадабра

Походить від містичного божественого слова «абракас» (одне з імен зороастрийського бога Сонця Митри). Безглузде слово, яке за старих часів наділялося чудодійною силою писалося на амулетах. Сьогодні так називають незрозумілий набір слів.  

Аборигени

Корінне, споконвічне населення певної території. Найчастіше під словом «абориген» розуміють мешканців Австралії й деяких островів Океанії.   

© 2019 Remansiel: Енциклопедія. Всі права захищені.
Створено за допомогою Webnode Файли cookie
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати